League
Cascade Division
Olympic Division
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:New ad 300 X 250 Way Scarff
Boys Wrestling
NPSL 4A - Cascade
   Conf.  Overall
 WLWL
Kentwood6070
Tahoma4040
Kentridge3232
Kent Meridian3333
Hazen3333
Kentlake2323
Kennedy Catholic1517
Mt Rainier0608


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Jan 16
Final
Scored By: Bobby.Brokenshire1
72Tahoma
12Kennedy Catholic *


Thursday, Jan 18
Final
Scored By: Kendall.Anderson
9Kent Meridian
61Kentwood *


Final
Scored By: Todd.Lantz
33Kentlake
43Kentridge *


Final
Scored By: Levy.Molina
42Kennedy Catholic
37Mt Rainier *


Final
Scored By: Rory.Magana
65Tahoma
6Hazen *


Final
Scored By: Matt.Hoover
31Enumclaw
39Auburn *


Final
Scored By: Jay.McGuffin1
24Todd Beamer
51Auburn MV *


Final
Scored By: Tevyn.Tillman
9T Jefferson
65Decatur *


Awaiting Score
Auburn Riv
Federal Way *


FWHS
Friday, Jan 19
 
Duel Meet
Willapa Valley
South Bend
Shorewood
Renton
Kennedy Catholic
Raymond *


RHS
Saturday, Jan 20
 
W Valley (Yak)
Stadium
Sequim
Rainier Beach
Puyallup
Marysville-Get
Kent Meridian
Kamiak
Curtis
Capital
Bellarmine
Arlington
Foss *


 
Dream Duals
Enumclaw


Spokane Co
 
South Kitsap Invitational
Auburn Riv


SKHS
 
Skyline
Quincy
Oak Harbor
Liberty
Highline
Decatur
Bonney Lake
Hazen *


Hazen
 
King of the HIlls
W F West
Squalicum
Shelton
Sedro-Woolley
Port Angeles
Orting
Olympic
Nathan Hale
Mariner
Graham Kapowsin
Edmonds-Wd
Eastlake
Burlington-Ed
Bremerton
Bishop Blanchet
Bethel
Bainbridge
Auburn MV
Black Hills *


BHHS
 
Peninsula
Kentlake
Cedarcrest
South Kitsap *


SKHS
 
Willapa Valley
South Bend
Shorewood
Renton
North Beach
Montesano
Monroe
Kennedy Catholic
Ilwaco
Raymond *


RHS
10:00 PM
Auburn
Lakes *


LakesHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2017-18 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Tahoma Opponent  
Tue, Nov 28 Liberty Jamboree
Sat, Dec 2 Auburn Invite
Tahoma 203 Auburn (Host) 207
South Kitsap 195
Vashon Island 47
Wed, Dec 6 White River Double Dual
        Weigh ins at 4:45pm
* Thu, Dec 7 Tahoma 71 Kent Meridian 3
Sat, Dec 9 Olympic Duals
Tahoma Olympic (Host)
Auburn
Arlington
Bremerton
Curtis
Central Kitsap
Davis
Kelso
Rogers (Puyallup)
Southridge
Toppenish
Union
Wenatchee
White River
Yelm
Wed, Dec 27 Triple Dual (Toppenish, W.R., Tahoma, Enumclaw
Fri, Dec 29 Doc Herren Invite
* Thu, Jan 4 Triple Dual
Tahoma 74 Kentlake (Host) 0
Hermiston HS, OR 0
Sat, Jan 6 Dick Pruett Invite
Tahoma 74 Kent Meridian (Host) 0
Auburn 133
Bellarmine 60
Ellensburg 0
Enumclaw 168
Gig Harbor 0
Hazen 80
Mountain View 138
Sunnyside 302
Todd Beamer 56
* Wed, Jan 10 Tahoma 80 Mount Rainier 0
* Thu, Jan 11 Double Dual - Kentridge & Fife
Tahoma 51 Fife 0
Kentridge 21
Sat, Jan 13 Lads and Lasses Tournament
Tahoma 0 Fife (Host) 0
Auburn 209
Curtis 0
Emerald Ridge 0
Federal Way 0
Hoquiam 0
Kent Meridian 0
Mount Rainier 0
Puyallup 0
Peninsula 0
Rochester 0
Sequim 0
Stadium 0
Timberline 0
Washington 0
Sat, Jan 13 Matman Classic
* Tue, Jan 16 Tahoma 72 Kennedy Catholic 12
* Thu, Jan 18 Tahoma 65 Hazen 6

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Wed, Jan 24 Kentwood
7:00 PM Home Tahoma
        JV Start Time: 6:00

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 2, 12:00 AM
Feb 3, 12:00 AM
Sub Regional Wrestling Tournament at TBD
 Feb 10, 10:00 AMRegional Wrestling Tournament at Tahoma High School
 Feb 16, 12:00 AM
Feb 17, 12:00 AM
State Wrestling Tournament at Tacoma Dome
 

Copyright 2007-2016 NPSLAthletics.org
Advertising Privacy Policy