App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
2020 WIAA 3A Boys Regional Playoffs &
SHARE
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7
Tacoma Dome
Feb. 28 or 29
REGIONALS
  
  
March 4
STATE
  
March 5
  
March 6
  
March 7
 
#1 8 Mt Spokane 70
1 Eastside Cathol 76
     
#9 14 Central Kitsap 48
3 Marysville-Pilc 63
         
              
       
#13 3 Marysville-Pilc 53
4 Garfield 74
      
#2 7 O'Dea 84
2 Silas 73
              
     
#10 15 Marysville-Getc 52
2 Silas 73
    
#19 4 Garfield 71
1 Eastside Cathol 46
   
             
#3 6 Kamiakin 81
3 Marysville-Pilc 71
       
#14 2 Silas 52
1 Eastside Cathol 76
     
              
     
#11 13 Rainier Beach 61
5 Evergreen (Van) 52
       
#23 4 Garfield 69
7 O'Dea 44
#4 5 Evergreen (Van) 54
4 Garfield 77
             
       
#15 13 Rainier Beach 58
6 Kamiakin 53
     
              
#5 16 Spanaway Lake 57
9 Seattle Prep. 62
     
#12 9 Seattle Prep. 74
8 Mt Spokane 50
    
#20 13 Rainier Beach 53
7 O'Dea 73
   
             
       
#16 9 Seattle Prep. 55
7 O'Dea 65
    
#22 1 Eastside Cathol 73
13 Rainier Beach 72
#6 15 Marysville-Getc 54
10 Mt. Tahoma 51
             
             
           
#17 3 Marysville-Pilc 66
2 Silas 75
   
#7 14 Central Kitsap 75
11 Shorecrest 65
              
             
#21 2 Silas 71
6 Kamiakin 62
              
#8 13 Rainier Beach 68
12 Lincoln 65
           
#18 6 Kamiakin 72
9 Seattle Prep. 63
  
              
              
Click on game box for more game details.
Feb. 28 or 29
REGIONALS
  
  
March 4
STATE
  
March 5
  
March 6
  
March 7
 
#1 8 Mt Spokane 70
1 Eastside Cathol 76
     
#9 14 Central Kitsap 48
3 Marysville-Pilc 63
         
              
       
#13 3 Marysville-Pilc 53
4 Garfield 74
      
#2 7 O'Dea 84
2 Silas 73
              
     
#10 15 Marysville-Getc 52
2 Silas 73
    
#19 4 Garfield 71
1 Eastside Cathol 46
   
             
#3 6 Kamiakin 81
3 Marysville-Pilc 71
       
#14 2 Silas 52
1 Eastside Cathol 76
     
              
     
#11 13 Rainier Beach 61
5 Evergreen (Van) 52
       
#23 4 Garfield 69
7 O'Dea 44
#4 5 Evergreen (Van) 54
4 Garfield 77
             
       
#15 13 Rainier Beach 58
6 Kamiakin 53
     
              
#5 16 Spanaway Lake 57
9 Seattle Prep. 62
     
#12 9 Seattle Prep. 74
8 Mt Spokane 50
    
#20 13 Rainier Beach 53
7 O'Dea 73
   
             
       
#16 9 Seattle Prep. 55
7 O'Dea 65
    
#22 1 Eastside Cathol 73
13 Rainier Beach 72
#6 15 Marysville-Getc 54
10 Mt. Tahoma 51
             
             
           
#17 3 Marysville-Pilc 66
2 Silas 75
   
#7 14 Central Kitsap 75
11 Shorecrest 65
              
             
#21 2 Silas 71
6 Kamiakin 62
              
#8 13 Rainier Beach 68
12 Lincoln 65
           
#18 6 Kamiakin 72
9 Seattle Prep. 63
  
              
              
Tap game box for more game details.
 
Friday, February 28, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 6:00 PM
Puyallup HS
Marysville-Getchell 54
@Mt. Tahoma 51
Marysville-Getchell to #10 Out
#5 8:00 PM
Sammamish HS
Spanaway Lake 57
@Seattle Prep. 62
Seattle Prep. to #12 Out
#2 8:00 PM
Mt. Tahoma HS
O'Dea 84
@Silas 73
O'Dea to #16 Silas to #10
 
Saturday, February 29, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 2:00 PM
Shorewood HS
Kamiakin 81
@Marysville-Pilchuck 71
Kamiakin to #15 Marysville-Pilchuck to #9
#1 2:00 PM
Sammamish HS
Mt Spokane 70
@Eastside Catholic 76
Eastside Catholic to #14 Mt Spokane to #12
#7 4:00 PM
Issaquah HS
Central Kitsap 75
@Shorecrest 65
Central Kitsap to #9 Out
#4 6:00 PM
Sammamish HS
Evergreen (Van) 54
@Garfield 77
Garfield to #13 Evergreen (Van) to #11
#8 6:00 PM
Mt. Tahoma HS
Rainier Beach 68
@Lincoln 65
Rainier Beach to #11 Out
 
Wednesday, March 4, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 9:00 AM
Tacoma Dome
Central Kitsap 48
@Marysville-Pilchuck 63
Marysville-Pilchuck to #13 Out
#10 10:30 AM
Tacoma Dome
Marysville-Getchell 52
@Silas 73
Silas to #14 Out
#11 12:15 PM
Tacoma Dome
Rainier Beach 61
@Evergreen (Van) 52
Rainier Beach to #15 Out
#12 2:00 PM
Tacoma Dome
Seattle Prep. 74
@Mt Spokane 50
Seattle Prep. to #16 Out
 
Thursday, March 5, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 9:00 AM
Tacoma Dome
Marysville-Pilchuck 53
@Garfield 74
Garfield to #19 Marysville-Pilchuck to #17
#14 10:30 AM
Tacoma Dome
Silas 52
@Eastside Catholic 76
Eastside Catholic to #19 Silas to #17
#15 12:15 PM
Tacoma Dome
Rainier Beach 58
@Kamiakin 53
Rainier Beach to #20 Kamiakin to #18
#16 2:00 PM
Tacoma Dome
Seattle Prep. 55
@O'Dea 65
O'Dea to #20 Seattle Prep. to #18
 
Friday, March 6, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 9:00 AM
Tacoma Dome
Marysville-Pilchuck 66
@Silas 75
Silas to #21 Out
#18 10:30 AM
Tacoma Dome
Kamiakin 72
@Seattle Prep. 63
Kamiakin to #21 Out
#19 3:45 PM
Tacoma Dome
Garfield 71
@Eastside Catholic 46
Garfield to #23 Eastside Catholic to #22
#20 5:30 PM
Tacoma Dome
Rainier Beach 53
@O'Dea 73
O'Dea to #23 Rainier Beach to #22
 
Saturday, March 7, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#21 8:00 AM
Tacoma Dome
Silas 71
@Kamiakin 62
Fourth Place Sixth Place
#22 11:15 AM
Tacoma Dome
Eastside Catholic 73
@Rainier Beach 72
Third Place Fifth Place
#23 7:00 PM
Tacoma Dome
Garfield 69
@O'Dea 44
First Place Second Place
2020 WIAA 3A Boys
Regional Playoffs &
Tacoma Dome
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7

Director:
TBD


Team Awards

First Place
Winner Game 23
Second Place
Loser Game 23
Third Place
Winner Game 22
Fourth Place
Winner Game 21
Fifth Place
Loser Game 22
Sixth Place
Loser Game 21

Tournament Seeding

1Seed 1Eastside Catholic
2Seed 2Silas
3Seed 3Marysville-Pilchuck
4Seed 4Garfield
5Seed 5Evergreen (Van)
6Seed 6Kamiakin
7Seed 7O'Dea
8Seed 8Mt Spokane
9Seed 9Seattle Prep.
10Seed 10Mt. Tahoma
11Seed 11Shorecrest
12Seed 12Lincoln
13Seed 13Rainier Beach
14Seed 14Central Kitsap
15Seed 15Marysville-Getchell
16Seed 16Spanaway Lake