League
2A & 3A Schools
4A Schools
Mountlake Terrace
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Fall Cheer   Winter Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:New ad 300 X 250 Way Scarff
Boys Tennis
Wesco - South 3A
   League  Overall
 WLWL
Shorewood60111
Edmonds-Wd5194
Shorecrest4257
Meadowdale33105
Lynnwood2477
Mountlake Ter25311
Cedarcrest0000
Archbishop Murp07111


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Oct 21
12:00 PM
2A District 1-2 Tournament
Sedro-Woolley
Sammamish
Mountlake Ter
Lynden
Liberty
Lakewood
Burlington-Ed
Bellingham
Archbishop Murp
Anacortes
Sehome *


SVC
Tuesday, Oct 22
9:00 AM
2A District 1-2 Tournament
Sedro-Woolley
Sammamish
Mountlake Ter
Lynden
Lakewood
Burlington-Ed
Bellingham
Archbishop Murp
Anacortes
Sehome *


SVC
1:00 PM
District Tournament
Mount Vernon
Monroe
Mariner
Lake Stevens
Kamiak
Jackson
Glacier Peak
Cascade


GPHS
1:00 PM
3A North Tournament
Stanwood
Oak Harbor
Marysville-Pil
Marysville-Get
Everett
Arlington
Snohomish *


SnoHS
1:00 PM
3A South Tournament
Squalicum
Shorewood
Shorecrest
Meadowdale
Lynnwood
Ferndale
Edmonds-Wd


JksnHS
Wednesday, Oct 23
1:00 PM
District Tournament
Mount Vernon
Monroe
Mariner
Lake Stevens
Kamiak
Jackson
Glacier Peak
Cascade


GPHS
1:00 PM
3A North Tournament
Stanwood
Oak Harbor
Marysville-Pil
Marysville-Get
Everett
Arlington
Snohomish *


SnoHS
1:00 PM
3A South Tournament
Squalicum
Shorewood
Shorecrest
Meadowdale
Lynnwood
Ferndale
Edmonds-Wd


JksnHS
Thursday, Oct 24
1:00 PM
District Tournament
Mount Vernon
Monroe
Mariner
Lake Stevens
Kamiak
Jackson
Glacier Peak
Cascade


GPHS
coupon: 0coupon: 0coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Tennis Schedule

Regular Season

  Date Mountlake Terrace Opponent  
Mon, Aug 26 First Practice
Fri, Sep 6 ESD Jamboree
Thu, Sep 12 Mountlake Terrace 3 Cascade 4
Fri, Sep 13 Mountlake Terrace 1 Bothell 6
Mon, Sep 16 Mountlake Terrace 0 Stanwood 7
Wed, Sep 18 Mountlake Terrace 0 Kamiak 7
* Thu, Sep 19 Mountlake Terrace 2 Meadowdale 5
* Wed, Sep 25 Mountlake Terrace 0 Shorewood 7
* Thu, Sep 26 Mountlake Terrace 1 Lynnwood 6
* Mon, Sep 30 Mountlake Terrace 0 Edmonds-Woodway 7
* Wed, Oct 2 Mountlake Terrace 0 Shorecrest 7
* Thu, Oct 3 Mountlake Terrace 5 Archbishop Murphy 2
Mon, Oct 7 Mountlake Terrace 7 Mariner 0
Tue, Oct 8 Mountlake Terrace 1 Lake Stevens 4
Thu, Oct 10 Mountlake Terrace Mount Vernon
* Fri, Oct 11 Mountlake Terrace 6 Archbishop Murphy 1
Mon, Oct 14 Mountlake Terrace 2 Edmonds-Woodway 5

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Oct 18, 9:00 AM2A District 1 - 2 Tournament at Skagit Valley Coll.
 Oct 19, 9:00 AM
Oct 21, 12:00 PM
Oct 22, 9:00 AM
2A District 1-2 Tournament at Skagit Valley Coll.
 

Copyright 2007-2016 NPSLAthletics.org
Advertising Privacy Policy